Ogrzewanie gazowe to jedna z najpopularniejszych technologii ogrzewania domów jednorodzinnych. Przyjrzyjmy się bliżej zaletom i wadom tej opcji, jednocześnie rozwiewając wątpliwości dotyczące systemów ogrzewania gazowego.
Ogrzewanie gazem zalety i wady
Korzystanie z ogrzewania gazowego jest bardzo wygodne, ponieważ jest bezobsługowe, zwykle wystarczy je sprawdzić raz w roku. Po uruchomieniu instalacji tak naprawdę nie trzeba się nią zajmować, poza corocznym przeglądem kotła. Pracę urządzenia można zaprogramować za pomocą automatyki centralnego ogrzewania. Kotły gazowe mogą być wykorzystywane nie tylko do celów grzewczych, ale również do przygotowania ciepłej wody użytkowej. Ponadto nie potrzebujesz osobnego urządzenia do podgrzewania wody do mycia.
Nowoczesne kotły gazowe mają inne zalety – są czystsze i nie zajmują dużo miejsca w porównaniu z kotłami na węgiel czy drewno. Jeśli dysponujesz przestrzenią i umieścisz ją w kotłowni, nic nie stoi na przeszkodzie, aby jednocześnie służyła jako magazyn lub pralnia. Bez brudnego węgla lub wiórów drzewnych, takich jak instalacje na paliwo stałe, oraz bez odpadów stałych, takich jak popiół i żużel. Ale co najważniejsze spalaniu gazu towarzyszy znacznie niższa emisja azotu, tlenków węgla i dwutlenku węgla w porównaniu z węglem i olejem opałowym.
Niestety ogrzewanie gazowe nie należy do najtańszych rozwiązań inwestycyjnych, wybudowanie kotłowni gazowej kosztuje tysiące złotych, a do tego trzeba doliczyć projekt i wykonanie przyłącza, czyli kolejne tysiące złotych. Można się jednak spodziewać, że koszty eksploatacji ogrzewania gazem ziemnym będą na akceptowalnym poziomie, wyższym niż w przypadku paliw stałych czy pomp ciepła, ale niższym niż w przypadku energii elektrycznej.
W obecnej sytuacji wstrzymuje się z inwestycją w gazowe ogrzewanie. Mam nadzieję, że pojawią się alternatywy.