Od zarania dziejów ludzi dążyli do tworzenia unikatowych, wyróżniających się budowli. Duża część z nich przetrwała do dzisiaj, a ich widok stanowi nie lada gratkę dla turystów z całego świata.

Przedstawiamy kilka z wielu ciekawych budowli z różnych części globu.

Egipskie piramidy

Kompleks piramid w Gizie stanowi ostatni ocalały cud świata. Wbrew pozorom te niesamowite budowle nie są wytworem kosmitów, lecz ciężkiej pracy i potęgi ludzkiego umysłu. Największa z nich składa się z około 2,3 miliona bloków wapiennych, a niektóre z nich ważą ponad 80 ton.

Według tekstów Herodota jej budowa trwała 20 lat i przyczyniła się do śmierci wielu niewolników. Piramidy stanowią niesamowity widok i każdy prawdziwy podróżnik powinien je zobaczyć na własne oczy.

Taj Mahal w Indiach

Indyjskie Taj Mahal to budowla będąca grobowcem wzniesionym przez jednego z władców dynastii Mogołów, który chciał w ten sposób upamiętnić swoją zmarłą małżonkę.

Budowa trwała ponad 20 lat, a do jej wzniesienie wykorzystano około 22 tysiące robotników i wysokiej klasy specjalistów z sąsiednich krajów. Zawiera marmurowe bloki, które były transportowane przez miejscowe słonie. Cechą charakterystyczną tej ikonicznej budowli jest jej dach, który został zwieńczony trzema kopułami.

Więcej o niesamowitej indyjskiej budowli, jaką jest Taj Mahal znajdziesz w serwisie decors.pl.

Machu Picchu – cudowna budowla Inków

Machu Picchu to osada stanowiąca największe osiągniecie architektoniczne państwa Inków. Według badań archeologów powstała w połowie XV wieku i była zamieszkiwana przez krótki okres, nieprzekraczający 100 lat. Gród składa się na gęstą sieć budynków o różnym przeznaczeniu.

Część z nich stanowią domostwa oraz świątynie. Warto dodać, że Machu Picchu (Stary Szczyt) nie jest oryginalną nazwą tego miejsca lecz określeniem stosowanym przez współczesnych mieszkańców Peru.