Podjęcie decyzji, jaki materiał wybrać na blat kuchenny jest ważną kwestią. W tym artykule rozwikłamy tajemnice blatów porcelanowych: czym jest ten materiał, oraz jakie są jego zalety.

Czym jest porcelana?

Porcelana to materiał składający się z różnych minerałów i naturalnych glinek, które są zagęszczane pod wysokim ciśnieniem i przemysłowo poddawane wysokim temperaturom. W efekcie otrzymujemy odporną i trwałą powierzchnię, idealną na blaty kuchenne czy łazienkowe, ale także na okładziny ścienne, a nawet podłogowe. Porcelana posiada cechy, które czynią ją świetnym materiałem do kuchni. Jest odporna, trwała i wodoodporna. Ponieważ ma zerową porowatość, nie wchłania plam i jest łatwa w czyszczeniu.

Trwałość

Blaty porcelanowe są niezwykle odporne, co wynika z procesu ich produkcji, w którym poddawane są działaniu wysokich ciśnień i temperatur. Ten rodzaj powierzchni wytrzymuje codzienne zużycie, na które jest narażony.

Blaty porcelanowe wytrzymują lata, są odporne na działanie promieniowania słonecznego i nie niszczą się pod wpływem ciepła, kwasów czy noży i innych ostrych przedmiotów, gdyż są odporne na zarysowania.

Wodoodporna powierzchnia

Jest to kolejna cecha blatów porcelanowych, którą należy podkreślić: jest to materiał nieporowaty, ze wszystkimi tego konsekwencjami. Ta cecha jest niezbędna w blacie kuchennym, ponieważ oznacza, że nie wchłania on wody ani innych płynów.

Oznacza to, że nie pęcznieje i nie wypacza się w wilgotnych miejscach w pobliżu zlewu, ani nie ulega impregnacji substancjami, które mogą go zabarwić. Ponadto sprawia to, że blaty porcelanowe są bardzo higieniczne, idealne do obróbki żywności, ponieważ nie gromadzą zarazków i bakterii. W https://kulinarnesmaki.pl uzyskasz więcej informacji, jak prawidłowo obrabiać żywność i utrzymać higienę  kuchni. Są bardzo łatwe w czyszczeniu i nie wymagają konserwacji. Wystarczy przetrzeć wilgotną ściereczką lub użyć roztworu wody z mydłem, aby pozostawić je bez skazy.

Żaroodporność

Porcelana jest bardzo odporna na wysokie temperatury, co jest ważne, jeśli chodzi o blat kuchenny.

Choć najczęściej stosuje się płyty lub ochraniacze, to na porcelanowej powierzchni można postawić gorącą patelnię bez obawy, że się zniszczy, gdyż wytrzymuje nawet ogień. Nie dotyczy to innych materiałów, takich jak kompaktowy kwarc, który może ulec uszkodzeniu pod wpływem wysokiej temperatury.

Duży potencjał dekoracyjny

Jest to jedna z cech blatów porcelanowych. Są one bardzo dekoracyjne. Można je znaleźć w licznych kolorach i wykończeniach, z których wiele imituje inne materiały, takie jak marmur, drewno czy beton.