Wiele osób marzy o swoim własnym domu. Sposobów na realizację tych marzeń jest kilka. Możemy kupić gotowy dom, możemy samodzielnie budować lub zlecić budowę firmie budowlanej. Każde z tych rozwiązań ma swoje plusy i minusy.

Samodzielna budowa domu zazwyczaj okaże się najtańszym rozwiązaniem. Jednak musimy mieć narzędzia i kogoś do pomocy. Kupno zbudowanego domu dla odmiany będzie najdroższym. Dzisiaj słów klika o budowie domu samodzielnie. Jakich można spodziewać się problemów.

Przy samodzielnym budowaniu domu trzeba poświęcić znacznie więcej czasu na realizowanie poszczególnych formalności. Z tego powodu dobrym rozwiązaniem jest zapoznanie się na początku z różnymi formalnościami, które trzeba będzie spełnić, co pozwala na znacznie lepsze przygotowanie się do budowania domu. Zanim zaczniemy warto jest wszystko dokładnie przeanalizować.

Jak przyśpieszyć budowę własnego domu?

Ma to spore znaczenie, jeśli chce się znacznie skrócić czas, który trzeba będzie poświęcić na zrealizowanie budowy i wprowadzenie się do domu. W polskich urzędach niestety trzeba liczyć się z biurokratyzmem, co oczywiście w wielu przypadkach znacznie wydłuża czas uzyskania poszczególnych pozwoleń oraz dokumentów, zwłaszcza gdy nie dopełni się wszystkich formalności.

Zawsze można w takich sytuacjach skorzystać z usług doradczych związanych z rynkiem nieruchomości, co pozwala na znaczne zmniejszenie czasu realizowania poszczególnych formalności. Przy samodzielnym budowaniu domu niezbędne jest również wybranie odpowiedniego projektu architektonicznego, czyli albo gotowego, albo indywidualnie przygotowanego przez firmę architektoniczną.