Czy wiesz jak bezpiecznie obchodzić się z wybielaczem w domu? Wybielacz jest najskuteczniejszym środkiem dezynfekującym, jeśli chodzi o eliminację wirusów, grzybów, bakterii i wszelkiego rodzaju zarazków obecnych na powierzchniach domowych. Jest niedrogi i łatwo dostępny.

Wybielacz otrzymuje się go przez rozcieńczenie podchlorynu sodu (NaCIO) w wodzie. Ma lekko żółty kolor i bardzo specyficzny zapach. Jest również dostępny w stężeniach od 3 do 5 % do użytku domowego i 10 % do stosowania w basenach. Oto kilka wskazówek, jak używać wybielacz.

Wskazówki dotyczące bezpiecznego posługiwania się wybielaczem w domu

1. Ubierz rękawice

Nigdy nie używaj wybielacza bez rękawic, ponieważ podchloryn jest bardzo silny i może powodować podrażnienia skóry, a nawet oparzenia.

2. Wentyluj pomieszczenia

Zawsze, gdy masz do czynienia z wybielaczem, powinieneś to robić w wentylowanym otoczeniu, ponieważ wybielacz wydziela opary, które mogą podrażniać błony śluzowe nosa. Niektóre z objawów, które mogą wystąpić według portalu medycznego dolegliwosci.pl, są następujące:

  • Kaszel.
  • Niewielkie trudności w oddychaniu.
  • Suchość w ustach.
  • Pieczenie oczu i gardła.

3. Unikaj mieszania wybielaczy z innymi produktami.

Wybielacza nie należy mieszać z innymi środkami chemicznymi, zwłaszcza z amoniakiem. W wyniku takiego połączenia powstają bowiem chloraminy i drażniące, silnie toksyczne gazy. Z drugiej strony nie należy go rozcieńczać z octem, nadtlenkiem wodoru, alkoholem lub innymi substancjami, które mogą generować gazy. W kontakcie z gorącą wodą wybielacz odparowuje, przez co traci swoje właściwości dezynfekujące. Dlatego jeśli masz zamiar go rozcieńczyć, rozcieńcz go wodą z kranu.

5. Nie należy używać go do czyszczenia

Wybielacz nie zastępuje detergentu używanego do czyszczenia i odtłuszczania powierzchni. Z tego powodu należy go stosować po czyszczeniu do dezynfekcji, a nie do usuwania brudu czy tłuszczu.

6. Przeczytaj etykietę producenta

Jak wspomniano wyżej, istnieją różne stężenia wybielaczy. Dlatego istotne jest, aby wiedzieć, z którego z nich korzystać. Czytaj również etykietę i postępuj zgodnie z instrukcjami producenta.

7. Nie używaj wybielacza do wszystkiego

Choć wybielacz jest silnym środkiem dezynfekującym, nie oznacza to, że jest uniwersalny i można go stosować na każdej powierzchni. Na przykład, gdy ma kontakt z tkaninami, blaknie i niszczy je. Podobnie nie zaleca się stosowania go m.in. na stali nierdzewnej, marmurze, powierzchniach chromowanych, drewnie.

8. Użyj odpowiedniej ilości

Użycie większej ilości wybielacza niż zalecana lub użycie bardziej skoncentrowanego wybielacza nie gwarantuje lepszej dezynfekcji. Będziesz marnować produkt, a nawet ryzykować zatrucie się. W tym kontekście Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) sugeruje stężenie 0,1% lub 1000 ppm, czyli 1 część 5% wybielacza domowego na 49 części wody.