Styl modernistyczny wyróżnia się funkcjonalnością, prostotą oraz minimalizmem. Co więcej nie jest to to samo co styl współczesny, gdzie wykorzystywane są bieżące trendy.

Styl modernistyczny wykorzystuje mocne akcenty, natomiast kolory dominujące w pomieszczeniach to najczęściej

  • biel
  • czerń
  • beże
  • szarości
  • brązy.

Jednakże wykorzystuje się także mocniejsze akcenty, aby w ten sposób stworzyć wyrazisty kontrast. Dodatkowo wnętrze przepełnione są szkłem, stalą, drewnem, betonem architektonicznym oraz chromem. Aranżacje wykazują się geometrią, umiarem oraz zachowaniem porządku. Tworzone są na tej podstronie jasne wnętrza, w których nierzadko salon przechodzi w kuchnię, jadalnie czy też sypialnie.

Przez to nie jest widoczny wyraźny podział pomieszczeń. Jednakże, aby wyróżnić poszczególne pomieszczenia stosować można między innymi odmienną kolorystykę. Ściany malowane są zarówno w wyrazistych barwach, lecz również bieli, która może powiększać w przestrzeń. Natomiast drewno stosowany jest najczęściej na podłodze, co buduje niesamowity klimat. Poza kolorystyką istotne są także funkcje użytkowe. Dlatego wybrane są takie materiały, które są łatwe w czyszczeniu, a ponadto zanieczyszczenia są na nich mniej widoczne. Cenione są duże okna, zasłonięte roletami. W ten sposób tworzy się żywy obraz miasta czy też przestrzeni za oknem. Styl modernistyczny to także minimalna ilość zdobień, natomiast przedmioty wyróżniające się formą, kolorem oraz zestawieniem materiałów.

Ważne są także designerskie dodatki, nowoczesny i funkcjonalny sprzęt domowy, a także dodatki pochodzące od projektantów.