Kominek w domu lub mieszkaniu to marzenie wielu osób. Wyposażając salon w kominek, uzyskujemy zarówno piękny element dekoracyjny, jak i poczucie wewnętrznego komfortu i domowego ciepła. Dodatkowo zastosowanie tradycyjnego kominka może szybko pomóc ogrzać pomieszczenie, a nawet cały dom.

Kominek – formy i możliwości technologiczne

Wybierając kominek jako główne źródło ogrzewania domu, zaoszczędziliśmy przestrzeń, którą trzeba było przeznaczyć na kotłownię. Kominek jako element dekoracyjny doskonale sprawdzi się we wnętrzach klasycznych, nowoczesnych, rustykalnych, minimalistycznych, skandynawskich i urokliwych, wystarczy odpowiednio dobrać jego formę i wykończenie, by móc cieszyć się przyjemnym wieczorem przy herbacie i książkach w płomieniach. Wśród tradycyjnych kominków możemy wyróżnić typ otwarty i zamknięty.

Biokominki od lat są coraz popularniejszą alternatywą do domów jednorodzinnych i bloków. Nowoczesne i ekologiczne rozwiązania z roku na rok zyskują coraz więcej zwolenników.

Salon z kominkiem – podstawy aranżacji

Aranżując salon z kominkiem musimy wziąć pod uwagę kilka kluczowych kwestii. Pierwsza to funkcjonalność – musimy zaplanować rozmieszczenie mebli i dodatków tak, by móc swobodnie się poruszać i korzystać z różnych elementów wyposażenia.

Kolejnym aspektem jest wytrzymałość podłogi czy sufitu, musimy pamiętać, że kominki potrafią ważyć setki kilogramów. Ponadto w miejscu instalacji kominka nie można instalować żadnych urządzeń elektrycznych ani hydraulicznych. Kluczową kwestią jest również dostęp do komina, dopasowany do rodzaju i rodzaju sprzętu oraz odporny na ciepło i wilgoć powstające podczas spalania zatopionego materiału.